
Luminous Coffee
Colombia Gesha Anaerobic Washed
Colombia Gesha Anaerobic Washed is a Colombia, Anaerobic Washed, Geisha coffee from Luminous Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $35.00 ($17.50/100g)
- 200g — $34.00 ($17.00/100g)

Colombia Gesha Anaerobic Washed
Colombia Gesha Anaerobic Washed is a Colombia, Anaerobic Washed, Geisha coffee from Luminous Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $35.00 ($17.50/100g)
- 200g — $34.00 ($17.00/100g)
Similar coffees to this Colombia Anaerobic Washed Geisha

Colombia - Finca Bellavista - Yeast Assisted Ferm. Geisha
Buesaco, Nariño, Colombia Anaerobic Washed Geisha
Wes Ngopi
$10.29

Huver Castillo - Gesha Floral
Buesaco, Nariño, Colombia Advanced Anaerobic Gesha
Black & White
$28.00

Colombia Linarco Rodriguez Gesha Washed Espresso - Single Origin
Colombia Washed Gesha
Code Black Coffee
$24.23

Colombia — Linarco Rodriguez Honey Geisha
Colombia Semi-Washed Geisha
Assembly Coffee London
$48.00

La Colorada Gesha
Villa María, Íquira, Huila, Colombia Washed Gesha
Workshop Coffee
$26.00
Description
Carlos Estrella in Buesaco, Nariño, Colombia, where his work is centered around high-elevation specialty varieties and careful farm management. Selectively picked Geisha cherries are depulped the same day without water before undergoing a 10-hour anaerobic fermentation in sealed containers fitted with gas-release valves. The coffee is then washed clean and slowly dried in solar dryers for approximately 20 days, with frequent turning to promote even drying and stability.
More from Luminous Coffee

Colombia Gesha Natural Los Angeles
$34.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
$26.00

Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
$37.00

COLOMBIA GESHA WASHED EL SALADO
$35.00

Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
$37.00

Mexico COSTA RICA 95 Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 22
$41.00