
Luminous Coffee
COLOMBIA PINK BOURBON WASHED EL SALADO
COLOMBIA PINK BOURBON WASHED EL SALADO is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Luminous Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)

COLOMBIA PINK BOURBON WASHED EL SALADO
COLOMBIA PINK BOURBON WASHED EL SALADO is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Luminous Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Pink Bourbon

Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal
Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia Washed Pink Bourbon
Hydrangea
$18.50

Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Assembly Coffee London
$23.00

Luz Helena Salazar
Maracay, Colombia Washed Pink Bourbon
Axil Coffee Roasters
$21.00

Pink Bourbon Washed Finca El Pedregal
Colombia washed Pink Bourbon
Stoa Coffee
$22.59

Colombia José Martínez
Colombia Washed Pink Bourbon
Verve Coffee Roasters
$27.25
Description
El Salado Pink Bourbon Washed comes from producer Yuri Ordoñez in San Pedro de Cartago, Nariño, Colombia, where the coffee is grown at 2,000 meters above sea level. Ripe cherries are selectively harvested before undergoing a 24-hour sealed cherry fermentation, followed by flotation, pulping, and a second 24-hour fermentation in mucilage. The coffee is then washed twice and dried slowly on a traditional patio for approximately seven days.
More from Luminous Coffee

Colombia Gesha Natural Los Angeles
$34.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
$26.00

Colombia Gesha Anaerobic Washed
$34.00

Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
$37.00

COLOMBIA GESHA WASHED EL SALADO
$35.00

Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
$37.00