
Luna
Habtamu Fikadu - Chelbesa site (Kurume, Dega & Wolisho) | Gedeb, Ethiopia
Habtamu Fikadu - Chelbesa site (Kurume, Dega & Wolisho) | Gedeb, Ethiopia is a Ethiopia, Honey coffee from Luna.
Went OOS:
In stock for ~14d 22h
Available Sizes▾
- 250g — $17.47 ($6.99/100g)
- 1000g — $55.77 ($5.58/100g)

Habtamu Fikadu - Chelbesa site (Kurume, Dega & Wolisho) | Gedeb, Ethiopia
Habtamu Fikadu - Chelbesa site (Kurume, Dega & Wolisho) | Gedeb, Ethiopia is a Ethiopia, Honey coffee from Luna.
Went OOS:
In stock for ~14d 22h
Available Sizes
- 250g — $17.47 ($6.99/100g)
- 1000g — $55.77 ($5.58/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Honey

Ethiopia Habtamu's Chelbesa
Gedeb Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms
Color Roasters
$23.00

Habtamu Fikadu, Chelbesa, Ethiopia - Washed Process
Ethiopia Washed Heirloom
Vivid Coffee Roasters
$24.00

Habtamu Fikadu Danche - Kurume and Dega - Washed - Ethiopia 250g
Danche, Gedeb Washed Kurume and Dega
Norma Supply Co.
$26.00

Danche Habtamu Fikadu
Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Dega
Elm Coffee Roasters
$26.50

Habtamu Fikadu - Kurume, Dega - Washed - Ethiopia 10.5oz
Ethiopia Fully washed Kurume and Dega
Norma Supply Co.
$28.00

Jejeba Habtamu Fikadu
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Elm Coffee Roasters
$24.50
Description
Kurume, Dega, & Wolisho varieties grown by smallholder farmers on garden plots in Chelbesa, Gedeb, Ethiopia and delivered to the Chelbesa washing station (owned by Habtamu Fikadu Aga and his company Kuri Mountain Coffee) to be processed. Processed as a traditional washed, submerged fermentation in tanks before being washed & dried on raised beds, creating an articulate classic profile we love, juicy & bright, like white champagne peach, floral honey, and sencha tea-like qualities.
More from Luna

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
$17.47

Marlon Bolaños (Ají Washed) | Huila, Colombia
$17.29

Victor Florez (Washed Chiroso) | Urrao, Colombia
$16.77

Karimikui AA (Field Blend Washed) | Kirinyaga, Kenya
$17.29

Maria Estela (Yellow Caturra)
$15.53

Kii AA (Field Blend Washed) | Kirinyaga, Kenya
$17.29