
Luna
Victor Florez (Washed Chiroso) | Urrao, Colombia
Victor Florez (Washed Chiroso) | Urrao, Colombia is a Colombia, Washed, Chiroso coffee from Luna.
Went OOS:
In stock for ~16d 16h
Available Sizes▾
- 250g — $16.77 ($6.71/100g)
- 1000g — $53.65 ($5.36/100g)

Victor Florez (Washed Chiroso) | Urrao, Colombia
Victor Florez (Washed Chiroso) | Urrao, Colombia is a Colombia, Washed, Chiroso coffee from Luna.
Went OOS:
In stock for ~16d 16h
Available Sizes
- 250g — $16.77 ($6.71/100g)
- 1000g — $53.65 ($5.36/100g)
Description
Chiroso from Victor Florez's farm called La Cartagena in Urrao. Though technically a washed coffee, a 48hr whole cherry fermentation, & 60-66hr further in tank ferment after depulping, results in a notably fruit forward take on this Ethiopian landrace transplant, reminding us of things like poached pear, fresh blueberry & orange butter cookie.
More from Luna

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
$17.47

Marlon Bolaños (Ají Washed) | Huila, Colombia
$17.29

Karimikui AA (Field Blend Washed) | Kirinyaga, Kenya
$17.29

Habtamu Fikadu - Chelbesa site (Kurume, Dega & Wolisho) | Gedeb, Ethiopia
$17.47

Maria Estela (Yellow Caturra)
$15.53

Kii AA (Field Blend Washed) | Kirinyaga, Kenya
$17.29

