
Luna
Maria Estela (Yellow Caturra)
Maria Estela (Yellow Caturra) is a Peru, Washed, Caturra coffee from Luna.
Went OOS:
In stock for ~22h
Available Sizes▾
- 250g — $15.53 ($6.21/100g)
- 1067g — $49.41 ($4.63/100g)

Maria Estela (Yellow Caturra)
Maria Estela (Yellow Caturra) is a Peru, Washed, Caturra coffee from Luna.
Went OOS:
In stock for ~22h
Available Sizes
- 250g — $15.53 ($6.21/100g)
- 1067g — $49.41 ($4.63/100g)
Similar coffees to this Peru Washed Caturra
Fredesvinda Estela Yellow Caturra Washed
North-Cajamarca, Peru Washed Yellow Caturra
Hatch Crafted Coffee
$22.59

Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed
Peru Washed Caturra
Rogue Wave Coffee
$3.00

Estela
Cajamarca, Peru Washed Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$23.99

HATCH - Fredesvinda Estela - Peru - Yellow Caturra Washed
Peru Washed Yellow Caturra
Speciality Coffee CA
$18.00
Description
Yellow Caturra from Maria Estela's farm, La Perla, in San Ignacio, Cajamarca. Participating in a close-knit producer group called El Morito, Maria has been experimenting with longer fermentation times with her washed processing this harvest, resulting in a more fruit forward cup profile, reminding us of delicate things like fresh blueberry, white tea, & raw sugar.
More from Luna

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
$17.47

Marlon Bolaños (Ají Washed) | Huila, Colombia
$17.29

Victor Florez (Washed Chiroso) | Urrao, Colombia
$16.77

Karimikui AA (Field Blend Washed) | Kirinyaga, Kenya
$17.29

Habtamu Fikadu - Chelbesa site (Kurume, Dega & Wolisho) | Gedeb, Ethiopia
$17.47

Kii AA (Field Blend Washed) | Kirinyaga, Kenya
$17.29