
Rogue Wave Coffee
Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed
Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed is a Peru, Washed, Caturra coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 40g — $3.00 ($7.50/100g)
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 2500g — $119.00 ($4.76/100g)

Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed
Peru - Maria Estela La Perla Yellow Caturra | Washed is a Peru, Washed, Caturra coffee from Rogue Wave Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 40g — $3.00 ($7.50/100g)
- 340g — $19.00 ($5.59/100g)
- 1000g — $51.00 ($5.10/100g)
- 2500g — $119.00 ($4.76/100g)
Description
Maria Estela is a key figure in the El Morito association, farming at 1790 to 1850 masl in the Cajamarca region of northern Peru. She works alongside her three children, cultivating Yellow Caturro, Marshell, and Bourbon, and manages all post-harvest processing on-farm. Two of her children are pursuing medicine, while her son Antony is training in post-harvest techniques to continue the family's coffee work. El Morito, founded in 2022, is a community-based association of smallholders who process their coffees independently before consolidating for export, a structure that supports traceability and shared investment in quality. This lot comes from Maria Estela as an individual, traceable farmer, grown at 1790 to 1850 masl and made up of the Caturra Amarillo (Yellow Caturra) varietal.
More from Rogue Wave Coffee

Vietnam - 96B Huong Phung Commune Liberica | Anaerobic Natural
$8.00

Guatemala - San Ramon Geisha | Washed - 100g
$20.00

Panama - Altieri Chombi Geisha | Fermented Washed - 100g
$35.00

Brazil - Rio Brilhante Icatu | Natural
$4.00

Ethiopia - Dinkalem Ademe Zema | Natural
$5.00

Kenya - Kanguya Cherry Ale 2026 | Black Honey
$6.00