
Lykke Kaffegårdar
Ugly Cute 500g
Ugly Cute 500g is a Brazil, Peru, Uganda coffee from Lykke Kaffegårdar.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Peru, Uganda
Available Sizes▾
- 500g — $21.51 ($4.30/100g)
- 500g — $22.01 ($4.40/100g)

Ugly Cute 500g
Ugly Cute 500g is a Brazil, Peru, Uganda coffee from Lykke Kaffegårdar.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Peru, Uganda
Available Sizes
- 500g — $21.51 ($4.30/100g)
- 500g — $22.01 ($4.40/100g)
Similar coffees across all roasters

BRYGG - our full bodied filter blend
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.78

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00

The Outlier - Dark Roast (5lb)
Yaggy Road Roasting Co
$67.50

05AM
Ouganda et Pérou Washed et Natural Bourbon, Catura et Catuai
Chronic.
$10.87

The Outlier- Dark Roast
Yaggy Road Roasting Co
$19.00

Uganda Sipi Falls (5lb bag)
Uganda Washed SL28
Yaggy Road Roasting Co
$67.50
Description
Ugly Cute is our homage to the crooked carrot. Our way of working towards total farm profitability and making sure each single bean finds a home. By giving overlooked beans new life through state of the art sorting, some sturdy, misshaped and small-screen beans make their way to our Ugly Cute, creating a powerful and intense blend with a flavor profile loved by most of our coffee drinkers. The exact recipe varies throughout the different harvesting seasons and availability - but always featuring some percentages of those previously unwanted beans. It's the lost and found coffee. Maybe not the prettiest cup at first glance, but oh so rich, reliable and sustainable. In other words, she’s a keeper. SUPER NERDY COFFEE INFO: Current content: Brazil Sul de Minas, Catucaí, Natural Peru Agua de Nieve, Caturra and Typica - Fully Washed Uganda Rwenzori Mountain, Robusta, Natural What: Filter brew Intensity: 5 out of 5 Flavor profile: Pipe tobacco, dark cocoa, bitter almond Roast profile: Powerful and intense









