BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DARK KNIGHT: Dark Roast Blend
Canada|Pirates of Coffee

Pirates of Coffee

$14.00250gIn Stock

DARK KNIGHT: Dark Roast Blend

DARK KNIGHT: Dark Roast Blend is a Brazil, Colombia and Peru, Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed, Blend coffee from Pirates of Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Pirates of Coffee

Details

Origin
Brazil, Colombia and Peru
Process
Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed
Variety
Blend
Producer
Blend
Available Sizes▾
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $44.00 ($4.40/100g)
  • 2000g — $80.00 ($4.00/100g)

Description

Dark Knight is a dark roast blend of coffees from Brazil, Colombia and Peru.  Dark Knight is an all-rounder coffee, brew it as filter or espresso. It tastes great black and with milk or dairy alternatives. Tasting Notes: Dark Chocolate, Roasted Nuts Cup Score: 82.50 ☕  TRANSPARENCY REPORT ☠️ Origin: Brazil, Colombia and Peru ☠️ Region: Various ☠️ Producer: Blend ☠️ Varietal: Blend ☠️ Process: Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed ☠️ Cup Score: 82.50 ☠️ Tasting notes: Dark Chocolate Roasted Nuts ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Roast: Dark ☠️ Whole Bean

About Pirates of Coffee

Location
Ontario, Canada
Region
North America
Visit Pirates of Coffee →