Mae Coffee Roasters
Session IPA
Session IPA is a Quindio, Colombia, Hop Co-fermentation Honey Process, Pink Bourbon coffee from Mae Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Hop Co-fermentation Honey Process
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Sebastian Ramirez
Available Sizes▾
- 283g — $40.00 ($14.13/100g)
- 2268g — $210.00 ($9.26/100g)
Session IPA
Session IPA is a Quindio, Colombia, Hop Co-fermentation Honey Process, Pink Bourbon coffee from Mae Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Hop Co-fermentation Honey Process
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Sebastian Ramirez
Available Sizes
- 283g — $40.00 ($14.13/100g)
- 2268g — $210.00 ($9.26/100g)
Similar coffees to this Quindio, Colombia Hop Co-fermentation Honey Process Pink Bourbon

Colombia Pink Bourbon Honey IPA Drip Coffee
Colombia Honey Pink Bourbon
Julith Coffee
$21.78

Colombia Edwin Noreña IPA Pink Bourbon Hops Co-Ferment
Finca Campo Hermoso-Quindio Galaxy Hops Co-Ferment Pink Bourbon
Vibrant Coffee Roasters
$18.00

El Placer
Session IPA Pink Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$33.16

Colombie - El Placer IPA
Colombia Carbonic macération co-fermenté avec des houblons Pink Bourbon
KB Coffee Roasters
$31.86
Description
Session IPA Tasting Notes: Lemongrass, Hops & Orange Process: Hop Co-fermentation Honey Process Region: Quindio, Colombia Variety: Pink Bourbon Farm: El Placer Producer: Sebastian Ramirez Alt: 1498 masl Sebastian Ramirez has been my (Alex) personal favorite coffee producer for the last few years. If you have been around MCR for long enough, there is a good chance you have interacted with one of his coffees on our menu. This particular coffee is extra special as our first ever co ferment was Sebastian’s first rendition of this coffee. The name has changed and the process has been refined, yet the vision, a coffee that is malty and beer like, has stayed consistent. Ramirez is taking this honey processed, Pink Bourbon varietal and doing a double fermentation. The first is a 100 hour carbonic maceration. Post this, the coffee is depulped and returned back to the fermentation tanks for another 100 hour carbonic maceration with mosto (a naturally deriving, nutrient rich, microbe heavy juicy by product of coffee fermentation), hops and lemongrass to create this process. Post this, the coffee is dried in mechanical dryers before being laid out to dry in the elements. This offering is wild, but so fun and quite the consistent cup. We hope you enjoy! (Note: this fermentation process does not leave any alcohol in the coffee. Product is whole bean coffee, and is a non-alcoholic beverage)
About Mae Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America





