
Origin Roasting
Two Decades Blend
Two Decades Blend is a Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan, Natural, Washed, Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara
- Producer
- Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos
Available Sizes▾
- 250g — $30.50 ($12.20/100g)
- 1000g — $109.81 ($10.98/100g)

Two Decades Blend
Two Decades Blend is a Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan, Natural, Washed, Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara
- Producer
- Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos
Available Sizes
- 250g — $30.50 ($12.20/100g)
- 1000g — $109.81 ($10.98/100g)
Similar coffees across all roasters

Old School Espresso
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia Pulped Natural & Washed Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.73

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo Natural Red Catuai / Wolisho, Dega
Man versus Machine
$15.82

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.14

94 Celcius - Covalent - Espresso Blend
Brazil/Peru Washed Catuai, Bourbon, Catimor, Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$17.00

Boo Coffee Roasters - Sunlight Blend
Brazil, Ethiopia Natural Yellow Catuaí & Heirloom
Speciality Coffee CA
$17.00
Description
milk chocolate, dark cherry, caramel Coffee Details: Origin: Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan; Altitude: 800 — 2,200 masl; Flavours: milk chocolate, dark cherry, caramel, brown sugar, cinnamon, cardamom; Body: smooth, creamy; Acidity: citrus-like; Roast: Medium; Brewing: pour-over, aeropress, V60, moka pot, siphon, espresso & milk-based; Varietals: Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara; Processing: Natural, Washed; Owner: Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos










![[Espresso Roast] Brazil - Monte Alegre / 200g](https://baseec-img-mng.akamaized.net/images/item/origin/e4ed2da058ba927aa434ff146e703203.jpg?imformat=generic&q=90&im=Resize,width=1200,type=normal)





