
Origin Roasting
Spring Blend
Spring Blend is a Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes, Natural, Washed, Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
- Producer
- Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
Available Sizes▾
- 250g — $11.59 ($4.64/100g)
- 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Spring Blend
Spring Blend is a Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes, Natural, Washed, Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
- Producer
- Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
Available Sizes
- 250g — $11.59 ($4.64/100g)
- 1000g — $42.09 ($4.21/100g)
Similar coffees across all roasters

Old School Espresso
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia Pulped Natural & Washed Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo Natural Red Catuai / Wolisho, Dega
Man versus Machine
$15.82

Boo Coffee Roasters - Sunlight Blend
Brazil, Ethiopia Natural Yellow Catuaí & Heirloom
Speciality Coffee CA
$17.00

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Seasonal Espresso
Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Brazil - Sao Silvestre
Minas Cerrado, Brazil Natural Yellow Catuai and Yellow Icatu
Wide Awake Coffee
$10.40
Description
grapefruit, dark chocolate, red plum Coffee Details: Origin: Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes; Altitude: 1,200 — 2,000 masl; Flavours: grapefruit, dark chocolate, red plum, pineapple, cocoa truffle, caramel, orange, hazelnut; Body: syrupy; Acidity: bright, tangy; Roast: Medium; Brewing: pour-over, aeropress, V60, moka pot, siphon, espresso & milk-based; Varietals: Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai; Processing: Natural, Washed; Owner: Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs









