
Manta Ray Coffee Roasters
Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji | (Single Origin Espresso) is a Guji, Ethiopia, Natural, Mixed Heirloom coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Heirloom
Available Sizes▾
- 200g — $16.86 ($8.43/100g)
- 1000g — $62.16 ($6.22/100g)

Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji | (Single Origin Espresso)
Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji | (Single Origin Espresso) is a Guji, Ethiopia, Natural, Mixed Heirloom coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guji, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Heirloom
Available Sizes
- 200g — $16.86 ($8.43/100g)
- 1000g — $62.16 ($6.22/100g)
Similar coffees to this Guji, Ethiopia Natural Mixed Heirloom

Buku Hambela
Guji, Ethiopia Natural JARC 74110, 74112, 74158
Black Fox Coffee
$26.00

Ethiopia - Buku Harufa Single Village - Natural
Buku Harufa, Guji, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.45

Natural Guji Landrace by Mi'eessa Robe, Ethiopia
Ethiopia Natural Guji local landraces
Standout Coffee
$6.00

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Okoluu, Ethiopia - Espresso
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia Natural JARC Varieties, Local Landraces
Father Carpenter
$21.50

Ethiopia Misty Valley - Espresso
Ethiopia natural heirloom
Gracenote Coffee
$24.50
Description
Ethiopia Buku Abel G1 Natural | Guji ROAST: Espresso Roast PROCESS: Natural REGION: Guji ELEVATION: 1950-2350 VARIETAL: Mixed Heirloom CUP: Floral, Dark Berries, Black Tea Buku Abel is located in the highlands of Guji, within the Hambela area — one of Ethiopia’s most recognised regions for expressive and refined natural coffees. Coffees from this area are typically grown by smallholder producers at high elevation, where cool temperatures and slow cherry maturation help build sweetness, aromatic complexity and a clean cup structure. This Grade 1 natural lot shows a beautifully composed side of Ethiopian coffee. Rather than being heavy or overly fermented, this Buku Abel is lifted, floral and fruit-driven, with a dark berry sweetness and a refined black tea finish. After harvesting, ripe cherries are carefully sorted and dried whole, usually on raised African beds. This natural process allows the coffee seed to absorb more fruit character during drying, creating a cup with greater sweetness, layered aromatics and a more rounded texture. In the cup, expect delicate florals at the front, followed by dark berries and a gentle, tea-like structure. The finish is clean and elegant, carrying a black tea character that balances the fruit sweetness and gives the cup a refined, composed feel. For us, this is a natural Ethiopian coffee with restraint and clarity. It has the expressive fruit character we love from Guji, but without losing elegance. Floral, dark-berried and tea-like — a clean and beautifully structured natural coffee.
About Manta Ray Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Manta Ray Coffee Roasters

Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
$23.18

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
$21.07

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
$15.45

Honduras Los Pinos Typica Washed (Single Origin Filter)
$17.56

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
$15.45

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
$15.45






