
Manta Ray Coffee Roasters
Outsider Blend | Medium Roast
Outsider Blend | Medium Roast is a specialty coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $12.64 ($6.32/100g)
- 1000g — $44.95 ($4.50/100g)

Outsider Blend | Medium Roast
Outsider Blend | Medium Roast is a specialty coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $12.64 ($6.32/100g)
- 1000g — $44.95 ($4.50/100g)
Similar coffees across all roasters

Black Diamond
Archers Coffee
$11.71

Benchmark
Archers Coffee
$12.25

619 Special Blend
Prairie Lily
$17.65

Classic Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Black & White Roasters – The Classic
Ethiopia/Colombia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

Seasonal Blend - Medium/Dark Roast
Ethiopia Natural
Monastery Coffee
$14.31
Description
Outsider Blend It is a medium roast coffee.The Outsider Blend is tried and true. It’s all about depth of flavour and balance. We want it to be sweet, chocolatey, nutty and citrusy all at the same time. It is designed to pair with both alternative and dairy milks but can still be enjoyed as a black coffee. Essentially, a classic cup. 30% Guatemala Atitlan washed20% Ethiopia Sidamo washed30% Ethiopia Yirgacheffe natural20% Brazil Blue Diamond natural
About Manta Ray Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Manta Ray Coffee Roasters

Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
$23.18

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
$21.07

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
$15.45

Honduras Los Pinos Typica Washed (Single Origin Filter)
$17.56

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
$15.45

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
$15.45








