
Ceremony Coffee Roasters
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, 74158 & 74112 coffee from Ceremony Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74158 & 74112
- Producer
- Yirgacheffe Chelbesa
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 340g — $156.00 ($45.88/100g)
- 907g — $62.00 ($6.84/100g)
- 2268g — $138.00 ($6.08/100g)

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, 74158 & 74112 coffee from Ceremony Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74158 & 74112
- Producer
- Yirgacheffe Chelbesa
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 340g — $156.00 ($45.88/100g)
- 907g — $62.00 ($6.84/100g)
- 2268g — $138.00 ($6.08/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74158 & 74112
![Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ChelbesaWashed_7aa8d42d-eef5-49b6-adb9-783509b04713.png?v=1789853861)
Chelbesa- Washed [JARC 74112, 74110]
Yirgacheffe, Ethiopia Washed JARC74112, 74110
Mellow Coffee Roasters
$17.07

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Sightglass Coffee
$28.00

Ethiopian Yirgacheffe
Iowa Coffee Roasters
$10.50

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Ethiopia Chelchele
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirlooms
Color Roasters
$22.50

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Filter)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86
Description
Elevation: 2173MASL Harvest: 2026 Roast: Light Acidity: Citric Tasting notes: Shortbread, Orange Blossom, Sweet Tea
About Ceremony Coffee Roasters
- Location
- Maryland, United States
- Region
- North America
More from Ceremony Coffee Roasters

Mexico Las Tejedoras
$23.00

Ethiopia Laayyoo
$29.50

Ethiopia Othosololo
$32.00

Kenya Murang'a Gondo AB
$26.00

Fall Annuals 2026
$25.00

Climate Project
$22.50


