
Methodical Coffee
Colombia, Willow
Colombia, Willow is a Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila, Natural & Experimental, Caturra, Castillo, Cenicafe 1 coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila
- Process
- Natural & Experimental
- Variety
- Caturra, Castillo, Cenicafe 1
- Producer
- The Young Producer Program
Available Sizes▾
- 340g — $26.21 ($7.71/100g)
- 907g — $59.73 ($6.59/100g)
- 2267g — $138.36 ($6.10/100g)

Colombia, Willow
Colombia, Willow is a Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila, Natural & Experimental, Caturra, Castillo, Cenicafe 1 coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila
- Process
- Natural & Experimental
- Variety
- Caturra, Castillo, Cenicafe 1
- Producer
- The Young Producer Program
Available Sizes
- 340g — $26.21 ($7.71/100g)
- 907g — $59.73 ($6.59/100g)
- 2267g — $138.36 ($6.10/100g)
Similar coffees to this Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila Natural & Experimental Caturra, Castillo, Cenicafe 1

Sweet Valley
Valle del Cauca Natural Colombia
Manhattan
$21.05

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08

Finca Tamana Variedad Colombia
Colombia, El Pital, Huila Washed Variedad Colombia
Tim Wendelboe
$20.00

Colombia: Las Perlitas
Huila, Colombia Washed
Broadsheet Coffee
$27.00
Description
Willow represents the passion of Colombian coffees using natural and ferment-forward processing, delivering an exciting combination of fruity, sweet, and bright flavors.*
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America





