
Modcup Coffee
Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural
Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural is a Bombe, Sidama, Ethiopia coffee from Modcup Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Bombe, Sidama, Ethiopia
Available Sizes▾
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $75.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural
Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural is a Bombe, Sidama, Ethiopia coffee from Modcup Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Bombe, Sidama, Ethiopia
Available Sizes
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $75.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Similar coffees to this Bombe, Sidama, Ethiopia

Ethiopia Alo Bombe
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$27.00

Bombe Natural
Espresso
Nomad
$26.17

FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural
Bombe District, Sidama Natural Ethiopian Heirloom
Pirates of Coffee
$18.00
Blueberry Beats
Ethiopia Anaerobic Natural Anearobic Natural
DAK
$28.39

Ethiopia Bombe Natural
Ethiopia Natural 74110, 74112
Friedhats
$20.48

Blueberry Beats
Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom (1KG)
CoolBeans
$93.00
Description
ROAST: Light ORIGIN: Bombe, Sidama, Ethiopia NOTES: Berry Compote, Peach, Milk Chocolate This one takes us back. The big, juicy, fruit-forward Ethiopian naturals that made us fall in love with coffee in the first place. Those unforgettable blueberry bombs that challenged everything we thought coffee could taste like. We haven’t had one that brings us back to that feeling in a few years, and this Durato Bombe is a welcome return. Grown high in the mountains of Sidama, this natural delivers the kind of explosive fruit character that first captured our imagination. Think ripe blueberry, juicy peach and milk chocolate, wrapped in a rich, rounded sweetness. It’s bright, expressive and unapologetically fruity. A little nostalgia in the cup and a reminder of why we fell in love with natural Ethiopians.










