
Pirates of Coffee
FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural
FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural is a Bombe District, Sidama, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bombe District, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
- 2000g — $112.00 ($5.60/100g)

FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural
FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural is a Bombe District, Sidama, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bombe District, Sidama
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
- 2000g — $112.00 ($5.60/100g)
Similar coffees to this Bombe District, Sidama Natural Ethiopian Heirloom

Bombe
Sidama Natural 74110 and 74112
Manhattan
$21.05

Sidama Durato Bombe Ethiopian Natural
Bombe, Sidama, Ethiopia
Modcup Coffee
$25.00

Manhattan - Bombe - Exceptional
Sidama, Ethiopia Natural 74110 and 74112
Entropica Coffee
$38.00

Ethiopia, Bombe Abore
Ethiopia, Bensa Woreda, Sidama Region Natural JARC 74110 & 74112
Methodical Coffee
$27.46

DAK - Jazz Fruits - 2026 Harvest
Sidama, Ethiopia Natural Local Landraces
Entropica Coffee
$26.00
Description
This fruit‑forward stunner is produced by Asefa Dukamo at Daye Bensa Farm in the Bombe District of Sidama, Ethiopia. It’s electric and punchy, filled with charming fruity notes that feel both delicate and unmistakable. Ethiopian coffees are celebrated for their natural fruitiness, but this one pushes the boundaries. It carries a bursting personality that stays exciting from the first sip to the final drop. The cup opens with a wide array of flavors, bright, expressive, and joyfully layered gradually weaving together as it cools, each note complementing the next with effortless harmony. The result is a cup that feels alive, dynamic, and irresistibly memorable. Tasting Notes: Concord Grape, Bubblegum, Mango, Starfruit, Violet Cup score: 87.00 ☕ Coffees from Daye Bensa have earned a special place in our crew’s hearts for their fruit‑forward, juicy character and Fruit Bombe is no exception. These are the coffees you miss long after the last cup is gone. Don’t let this one slip away bring a little joy to your brew bar today. ABOUT DAYE BENSA Nestled in the Sidama region of Ethiopia, Daye Bensa is a name that resonates with excellence in specialty coffee. With high-altitude farms ranging from 1,900 to 2,300 meters above sea level, this producer is known for cultivating coffee that’s as vibrant as the landscape it comes from. Daye Bensa focuses on heirloom Ethiopian varietals and uses both natural and washed processing methods to highlight the vivid flavor notes characteristic of the region—think juicy tropical fruits, floral aromatics, and sparkling acidity. Beyond quality, Daye Bensa is committed to sustainability, traceability, and empowering local farming communities. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Ethiopia ☠️ Region: Bombe District, Sidama ☠️ Grade 1 Arabica coffee beans ☠️ Producer: Daye Bensa ☠️ Farmer: Asefa Dukamo ☠️ Varietal: Ethiopian Heirloom ☠️ Process: Natural ☠️ Cup Score: 87.00 ☠️ Tasting notes: Concord Grape Bubblegum Mango Starfruit Violet ☠️ Brew: Filter ☠️ Altitude: 2230 masl ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00