
MoonGoat
Ethiopia Danche Washed
Ethiopia Danche Washed is a Ethiopia, Washed coffee from MoonGoat.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Ethiopia Danche Washed
Ethiopia Danche Washed is a Ethiopia, Washed coffee from MoonGoat.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed

Chelbesa Danche Local Landraces Washed
Ethiopia - Yirgacheffe - Gedeo Washed Local Landraces
Datura
$25.03

Ethiopia Danche
Ethiopia Washed
Huckleberry Roasters
$26.00

Ethiopia Worka Chelbesa
Gedeb, Ethiopia Washed
Metric Coffee
$27.00

CHELBESA DANCHE - LOCAL LANDRACES, WASHED - ETHIOPIA
ETHIOPIA – YIRGACHEFFE – GEDEO WASHED LOCAL LANDRACES
HYUNAH Coffee Club
$33.00

Ethiopia Danche Natural
Chelbesa, Gedeo Natural Heirloom
Klover Coffee
$26.00
Description
SNAP Specialty Coffee was established in 2008 and is led by Neguesse Debela, often described in the specialty coffee trade as a computer-professional-turned-coffee-producer. The company works through washing and processing stations across Ethiopia, including its sites in Worka Chelbessa and Danche, emphasizing consistent processing and strong quality control. Neguesse began operating his first site in Worka Chelbessa in 2017, then expanded in 2019 by purchasing the Danche washing station a few kilometers away. Today, the Worka Chelbessa and Danche sites are managed by Neguesse and his family, with a focus on careful washed and natural processing as well as ongoing experimental lots designed to improve quality and consistency. This notable washing station will be a perfect year over year coffee source for us!





