BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
MidSide of The MoonGoat
USA|MoonGoat

MoonGoat

$22.00340gIn Stock

MidSide of The MoonGoat

MidSide of The MoonGoat is a Colombia, Washed coffee from MoonGoat.

In stock 30+ days

Buy from MoonGoat

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

66.67% Colombia Condor Huila Washed 33.33% Java Kayumas Washed Tasting: Stone Fruits, Caramel, Mixed Nuts   ____________________________________________________________________________ MidSide of the MoonGoat is our proudly mid roast — sitting right in the sweet spot between too bright and too dark. Designed to be brewed any way you like, it’s smooth as an espresso, steady as a filter, and surprisingly bold as a cold brew. Wherever you take it, it just works. But don’t mistake “mid” for average—or do. This blend is layered with sweetness, rounded in body, and balanced with enough brightness to keep things lively. It’s the kind of coffee that adapts to your routine while holding onto its character. MidSide follows the playful naming trend we’ve made our own — but underneath the word play is a coffee that’s intentional, versatile, and built to be a staple. It reflects our ability to balance seasonality with consistency. Being mid at MoonGoat means always being excellent. Sometimes being mid is exactly where you want to be.

About MoonGoat

Location
California, United States
Region
North America
Visit MoonGoat →