BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DarkSide of the MoonGoat
USA|MoonGoat

MoonGoat

$22.00340gIn Stock

DarkSide of the MoonGoat

DarkSide of the MoonGoat is a Ethiopia, Brazil, Natural coffee from MoonGoat.

In stock 30+ days

Buy from MoonGoat

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Natural
Available Sizes▾
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Description

50% Ethiopia Sidama Natural  50% Brazil Mogiana Natural Tasting: Dried Fruit, Dark Chocolate, Heavy Body   _________________________________________________________ MoonGoat's most popular blend is a clever mix: One coffee imparting intensity, a second balancing it out. Always traceable, sourced from friends, roasted precisely. Coffee may grow on trees, but it's best not taken for granted!   Reclaiming Dark Roasts for Good!

About MoonGoat

Location
California, United States
Region
North America
Visit MoonGoat →