BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

MoonGoat

MoonGoat is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from MoonGoat.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Tanzania
Common processes
Washed, Natural, Thermal Shock
New in last 30 days
1 (5.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-02
Latest restock
2026-09-16

8 coffees in stock (17 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Franky Hoyos Pacamara
USA|MoonGoat

$28.00 · 250g · $11.20/100g

2 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Thermal Shock
Variety
Pacamara
Edinson Argote Maragesha
USA|MoonGoat

$28.00 · 250g · $11.20/100g

2 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Thermal Shock
Tumbaga Sugarcane Decaf
USA|MoonGoat

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Reforest Project Natural
USA|MoonGoat

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Caturra
DarkSide of the MoonGoat
USA|MoonGoat

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Brazil
Process
Natural
Ethiopia Danche Washed
USA|MoonGoat

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
MidSide of The MoonGoat
USA|MoonGoat

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Tanzania Ishando Washed
USA|MoonGoat

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Tanzania
Process
Washed