BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Decaf Colombia Huila
USA|Talking Crow Coffee Roasters

Talking Crow Coffee Roasters

$24.00340gIn Stock

Decaf Colombia Huila

Decaf Colombia Huila is a Colombia, Washed coffee from Talking Crow Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Talking Crow Coffee Roasters

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

Colombian coffees are famous for its unmistakable mild, but rich taste and aroma. This coffee comes from the Camino Real wet mill as a regional selection by Anthem Imports. The coffee is carefully sourced from multiple day lots to create a consistent blend of 90% Supremo and 10% Excelso graded coffee. Swiss Water Process Decaf Acidity: Low/Medium Aroma: Black cherry, toasted walnut, chocolate brownie Body: Medium/Balanced  Milling Process: Washed Tasting Notes: Toasted walnut, Chocolate brownie, Orange, Hint of rose The growing altitude: 1100-1900 meters above sea level.  The varietals for Colombia El Camino Real are Typica, Caturra, and Castillo. The harvest period is September - December. How Swiss Water Process decaf works →

About Talking Crow Coffee Roasters

Location
Arkansas, United States
Region
North America
Visit Talking Crow Coffee Roasters →