BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
MUGSHOTS - A medium-light blend
USA|Mother Tongue Coffee

Mother Tongue Coffee

$24.00283gIn Stock

MUGSHOTS - A medium-light blend

MUGSHOTS - A medium-light blend is a specialty coffee from Mother Tongue Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Mother Tongue Coffee
Available Sizes▾
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $116.00 ($5.12/100g)

Description

tastes like jasmine, lemon candy, & chocolate A blend of Ethiopian & Central American coffees that taste great as pour-over, auto-drip, or as espresso. This blend was designed to be delicious and approachable - brew it up!! The name MUGSHOTs came from Jen's Matchbook Coffee Project where she roasted three different coffees and created artwork from the Mugshots of her heroes. Sometimes you have to break the rules to make the world a better place. Mugshots is an art project that takes the real mugshot of our heroes and celebrates them by decorating & deifying them.

About Mother Tongue Coffee

Location
California, United States
Region
North America
Visit Mother Tongue Coffee →