BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Neues Schwarz

Neues Schwarz is a specialty coffee roaster based in North Rhine-Westphalia, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Neues Schwarz.

Top origins
Ethiopia, Nicaragua, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Red Honey
New in last 30 days
2 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-18
Latest restock
2026-07-10

4 coffees in stock (47 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

sítio dos cedros
Germany|Neues Schwarz

$13.08 · 250g · $5.23/100g

Details

Origin
Brasilien, Espírito Santo
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Familie Brioschi
sítio dos cedros
Germany|Neues Schwarz

$13.08 · 250g · $5.23/100g

Details

Origin
Brasilien, Espírito Santo
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Familie Brioschi
leticia cruz
Germany|Neues Schwarz

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Leticia Cruz, Bean Voyage
leticia cruz
Germany|Neues Schwarz

$14.68

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Leticia Cruz, Bean Voyage