
OMA Specialty Coffee
Colombia La Estrella Geisha Natural
Colombia La Estrella Geisha Natural is a Buenos Aires, Nariño, Colombia, Natural, Geisha coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Buenos Aires, Nariño, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Carlos Estrella
Available Sizes▾
- 500g — $63.74 ($12.75/100g)
- 1000g — $101.98 ($10.20/100g)

Colombia La Estrella Geisha Natural
Colombia La Estrella Geisha Natural is a Buenos Aires, Nariño, Colombia, Natural, Geisha coffee from OMA Specialty Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Buenos Aires, Nariño, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Carlos Estrella
Available Sizes
- 500g — $63.74 ($12.75/100g)
- 1000g — $101.98 ($10.20/100g)
Similar coffees to this Buenos Aires, Nariño, Colombia Natural Geisha

Las Margaritas • Natural • Geisha • Colombia 100g
Colombia Natural Geisha
Taith Coffee
$27.85

Colombia Gesha Natural Los Angeles
Colombia Natural Geisha
Luminous Coffee
$34.00

Jorge Rojas natural geisha
Tolima, Colombia natural geisha
Curious Coffee
$37.50

Colombia La Siria Geisha Washed
Colombia Washed Geisha
GOÛT & CO
$2.93

Colombia - Inmaculada - Geisha Natural
Pichindé, Valle del Cauca, Colombia Natural Geisha
Wes Ngopi
$10.29
Description
Region: Buenos Aires, Nariño Producer: Carlos Estrella Altitude: 1900-2000 masl Harvest: 2025/26 Varietal: Geisha Process: Natural Notes: Red Grape,Pomegranate, Pineapple Roasted by: Loring S7 Roasted for: Espresso Size: 500g/1kg Shipping: We send out orders within 7 days after roasting, please click here for more details. About the farm Carlos Estrella takes very attentive care of Finca La Estrella, the farm belonging to his mother Aura Eliza Nupan, in the town of Buenos Aires in the municipality of La Union, Nariño. Due to the farm’s humid climate, cherries dry for up to two months in a parabolic dryer where they are exposed to the sun during the day and moved constantly to avoid mold formation and to dry the coffee evenly. In the dryer, the cherries are covered overnight to avoid the early morning dew and maintain an even moisture content. Carlos constantly observes climate conditions, as they tend to vary drastically. Dried cherries from Finca La Estrella’s are stored in a dry warehouse in jute bags for the first ten days and then rested until they are dry milled and placed into GrainPro. Both the coffee trees and the fruit they produce are treated with special care at the farm.
About OMA Specialty Coffee
- Location
- New Territories, Hong Kong
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- HKD
More from OMA Specialty Coffee

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Washed Lot MNPBW
$22.95

Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
$40.79

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station Mini 74158 & Peaberry Honey Lot MNPBH
$22.95

Ethiopia Elto Coffee Sidama Bona 74110 Classic Washed oma Lot #1
$17.85

Panama Adaura Coffee Geisha Mosto Washed oma Lot
$38.24

Panama Jurutungo Geisha Fermented Honey Lot 1095-J-HF
$31.87