BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

One Half Coffee

One Half Coffee is a specialty coffee roaster based in Malaysia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from One Half Coffee.

Top origins
Panama, Ecuador, Bolivia
Common processes
washed, natural, anaerobic natural
New in last 30 days
28 (20.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-09-28

11 coffees in stock (181 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ecuador Chito Blend Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$20.82 · 1000g · $2.08/100g

Details

Origin
chito, zamora chinchipe, Ecuador
Process
washed
Variety
sarchimor, caturra, sl 28, catimor, castillo
Producer
chito community
Ecuador La Papaya Typica Mejorado Anaerobic Natural | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$18.37 · 200g · $9.18/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
120 hours anaerobic natural
Variety
typica mejorado
Producer
juan peña
Ecuador La Florida Sozoranga Catucai Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$19.59 · 350g · $5.60/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
washed
Variety
catucai
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco
Ecuador Chito Cafexporto Blend Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$18.37 · 350g · $5.25/100g

Details

Origin
zamora chinchipe, Ecuador
Process
washed
Variety
cafexporto
Producer
chito community
Ecuador Chakana Cruz Geisha Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$24.49 · 350g · $7.00/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
washed
Variety
geisha
Producer
joe miller
Ecuador La Florida Typica Mejorado Anaerobic Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$22.04 · 100g · $22.04/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
anaerobic washed
Variety
typica mejorado
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco
Ecuador La Florida Catucai CM Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$48.00 · 1000g · $4.80/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
carbonic maceration washed
Variety
catucai
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco
Ecuador La Florida Sozoranga Catucai Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$27.68 · 1000g · $2.77/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
washed
Variety
catucai
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco
Ecuador La Papaya Reserve Typica Mejorado Yeast Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$138.62 · 1000g · $13.86/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
yeast washed
Variety
typica mejorado
Producer
juan peña
Ecuador Chakana Cruz Geisha Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$69.31 · 1000g · $6.93/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
washed
Variety
geisha
Producer
joe miller
Ecuador Yacuri Typica Mejorado Yeast Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$34.53 · 1000g · $3.45/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
yeast washed
Variety
typica mejorado
Producer
juan peña