One Half Coffee
One Half Coffee is a specialty coffee roaster based in Malaysia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from One Half Coffee.
- Top origins
- Panama, Ecuador, Bolivia
- Common processes
- washed, natural, anaerobic natural
- New in last 30 days
- 28 (20.7/mo avg)
- Newest arrival
- 2026-09-28
- Latest restock
- 2026-09-28
59 coffees in stock (181 total) — page 1 of 2
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$23.27 · 1000g · $2.33/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- fully washed
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$17.14 · 200g · $8.57/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- natural
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$26.70 · 1000g · $2.67/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- hybrid washed
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$18.37 · 200g · $9.18/100g

$17.14 · 200g · $8.57/100g
Details
- Origin
- western province, rwanda
- Process
- dry ferment washed
- Variety
- red bourbon
- Producer
- ngororero washing station

$17.14 · 200g · $8.57/100g

$20.82 · 1000g · $2.08/100g
Details
- Origin
- chito, zamora chinchipe, Ecuador
- Process
- washed
- Variety
- sarchimor, caturra, sl 28, catimor, castillo
- Producer
- chito community


$18.37 · 200g · $9.18/100g

$18.37 · 200g · $9.18/100g
Details
- Origin
- loja, Ecuador
- Process
- 120 hours anaerobic natural
- Variety
- typica mejorado
- Producer
- juan peña

$19.59 · 350g · $5.60/100g

$24.49
Details
- Origin
- Panama
- Process
- lab process
- Variety
- geisha
- Producer
- lost origin coffee lab

$18.37 · 350g · $5.25/100g
Details
- Origin
- zamora chinchipe, Ecuador
- Process
- washed
- Variety
- cafexporto
- Producer
- chito community

$24.49 · 350g · $7.00/100g

$22.04 · 100g · $22.04/100g
Details
- Origin
- loja, Ecuador
- Process
- anaerobic washed
- Variety
- typica mejorado
- Producer
- fabricio & ramiro coronel pilco

$23.02 · 1000g · $2.30/100g

$17.39 · 1000g · $1.74/100g
Details
- Origin
- marcala, Honduras
- Process
- JH washed
- Variety
- catuai
- Producer
- marysabel caballero & moises herrera

$78.37 · 5000g · $1.57/100g
Details

$19.59 · 100g · $19.59/100g
Details
- Origin
- kulai, johor, Malaysia
- Process
- jh natural
- Variety
- liberica
- Producer
- jason liew

$23.51 · 1000g · $2.35/100g

$106.54 · 5000g · $2.13/100g

$18.37 · 1000g · $1.84/100g

$17.14 · 350g · $4.90/100g
Details

$18.37 · 200g · $9.18/100g

$97.97

$17.14 · 350g · $4.90/100g

$48.00 · 1000g · $4.80/100g

$48.00 · 1000g · $4.80/100g
Details
- Origin
- loja, Ecuador
- Process
- carbonic maceration washed
- Variety
- catucai
- Producer
- fabricio & ramiro coronel pilco

$27.68 · 1000g · $2.77/100g

$138.62 · 1000g · $13.86/100g
Details
- Origin
- loja, Ecuador
- Process
- yeast washed
- Variety
- typica mejorado
- Producer
- juan peña

$90.62 · 1000g · $9.06/100g

$15.92 · 350g · $4.55/100g


$26.70 · 1000g · $2.67/100g

$25.72 · 1000g · $2.57/100g

$69.31 · 1000g · $6.93/100g

$34.53 · 1000g · $3.45/100g
Details
- Origin
- loja, Ecuador
- Process
- yeast washed
- Variety
- typica mejorado
- Producer
- juan peña

$35.51
Details

$14.21

$37.96 · 350g · $10.85/100g


$34.29

$208.18


$416.36
Details
- Origin
- cerro punta, Panama
- Process
- natural fermentation with climate control drying
- Variety
- geisha
- Producer
- estela pitti

$244.67

$208.18 · 15g · $1387.87/100g

$160.67 · 1000g · $16.07/100g

$255.69 · 1000g · $25.57/100g
