BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

One Half Coffee

One Half Coffee is a specialty coffee roaster based in Malaysia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from One Half Coffee.

Top origins
Panama, Ecuador, Bolivia
Common processes
washed, natural, anaerobic natural
New in last 30 days
28 (20.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-09-28

3 coffees in stock (181 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ecuador La Florida Sozoranga Catucai Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$19.59 · 350g · $5.60/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
washed
Variety
catucai
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco
Ecuador La Florida Catucai CM Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$48.00 · 1000g · $4.80/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
carbonic maceration washed
Variety
catucai
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco
Ecuador La Florida Sozoranga Catucai Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$27.68 · 1000g · $2.77/100g

Details

Origin
loja, Ecuador
Process
washed
Variety
catucai
Producer
fabricio & ramiro coronel pilco