
Onyx Coffee Lab
Southern Weather
Southern Weather is a Colombia, Ethiopia, Honduras, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Ethiopia, Honduras
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $21.50 ($7.60/100g)
- 283g — $114.00 ($40.28/100g)
- 907g — $56.50 ($6.23/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $848.00 ($37.41/100g)

Southern Weather
Southern Weather is a Colombia, Ethiopia, Honduras, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Ethiopia, Honduras
- Process
- Washed
Available Sizes
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $21.50 ($7.60/100g)
- 283g — $114.00 ($40.28/100g)
- 907g — $56.50 ($6.23/100g)
- 2267g — $120.00 ($5.29/100g)
- 2267g — $848.00 ($37.41/100g)
Similar coffees across all roasters

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50

94 Celcius - Supernova - Colombia & Honduras Blend
Colombia, Honduras Washed
Speciality Coffee CA
$17.00

Southern Gothic | Cold Brew Blend
Brazil, Colombia
Quills Coffee
$20.00

Way Out Blend Organic
Brazil & Colombia Washed
Steady State Roasting
$20.00

Warmth Filter Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71
Description
Southern Weather embodies everything we love about specialty coffee and has evolved into a foundational blend. We brew this in our own cafes as a “House” filter option and love how it balances the relationship between modern citric acidity flavors with full bodied chocolates. This comfortable, yet surprisingly complex and sophisticated coffee is approachable to all. It performs well on its own for the purist or with fats such as dairy or plant based beverages, making it a true answer for all coffee needs.
More from Onyx Coffee Lab

El Salvador Santa Rosa
$9.50

Ethiopia Mullugeta Muntasha Natural
$9.50

Ecuador La Papaya Anaerobic
$9.00

Costa Rica Las Lajas Natural
$9.50

Colombia Jairo Arcila Rose Process
$10.00

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
$9.00




