
94 Celcius
Blend - Supernova
Blend - Supernova is a Cauca, Washed, Parainema coffee from 94 Celcius.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $16.93 ($5.65/100g)
- 907g — $45.17 ($4.98/100g)
- 2253g — $89.29 ($3.96/100g)

Blend - Supernova
Blend - Supernova is a Cauca, Washed, Parainema coffee from 94 Celcius.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $16.93 ($5.65/100g)
- 907g — $45.17 ($4.98/100g)
- 2253g — $89.29 ($3.96/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08

Supernova
Colombia Washed Colombia, Castillo, Caturra, Typica
Horsham Coffee Roaster
$13.93

Summit Blend
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo, Bourbon
Helm
$21.00

Regular Colombia Huila Supremo
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.50

House Blend
Huila, Colombia Washed Colombia, Caturra, Pink Bourbon
Helm
$21.00

Galeras - caturra & castillo
Nariño, Colombia washed caturra and castillo
Curious Coffee
$21.00
Description
Fruity x Creamy x Cocoa Discover our Supernova, a delightful blend designed to appeal to all palates. Created especially for filter coffee lovers who like their coffee with a little more body, it subtly reveals the unique aromas and notes of different terroirs, enhanced by a delicate touch of fruit at the end of the tasting. It's smooth and sweet, like a good chocolate. Versatile, this coffee adapts to all tastes and also shines in espresso, whatever type of machine you use. Let yourself be carried away by this exceptional experience! ☕✨ 50% Colombia Region: Cauca Varieties: Castillo, Tiba, Gesha, Maragogipe, Caturra, Bourbon Altitude: 2200m Process: Washed Farm: Finca El Macarena Producer: Wilton Benitez 50% Honduras Region: El Paraíso Variety: Parainema Farm: Finca Las Penas Altitude: 1300m Process: Washed Producers: Sara Priscila Cerrato
More from 94 Celcius

Keramo - Ethiopia
$20.08

Othosololo - Ethiopia
$21.50

Cold brew - Guatemala
$19.05

Brayan Alvear - Colombia co-fermented with strawberry
$22.94

*DECAF* Banana Bread (Elias & Shady Bayter) - Colombia
$17.99

The packed (Les tassés)
$41.64

