
Origin Roasting
Sipi Tangwen
Sipi Tangwen is a Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda, 72 hour anaerobic natural, SL 28, SL 34 coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
- Process
- 72 hour anaerobic natural
- Variety
- SL 28, SL 34
- Producer
- Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Available Sizes▾
- 250g — $31.48 ($12.59/100g)
- 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Sipi Tangwen
Sipi Tangwen is a Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda, 72 hour anaerobic natural, SL 28, SL 34 coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
- Process
- 72 hour anaerobic natural
- Variety
- SL 28, SL 34
- Producer
- Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Available Sizes
- 250g — $31.48 ($12.59/100g)
- 1000g — $113.47 ($11.35/100g)
Similar coffees to this Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda 72 hour anaerobic natural SL 28, SL 34

Uganda Sipi Falls
Sipi, Kapchorwa District, Uganda Extended Fermentation Washed SL 14 and SL 28
Wide Awake Coffee
$8.32

Uganda Sipi Falls Natural
Uganda Natural SL-28
Huckleberry Roasters
$25.00

Uganda: Yembek Anaerobic Natural
Kapchorwa, Uganda Anaerobic Natural SL-34, others
Broadsheet Coffee
$25.50

Uganda Sipi Falls (5 bags)
Uganda Washed SL28
Yaggy Road Roasting Co
$60.00

Sironko
Rwenzori, Uganda natural SL14, SL28
Shokunin Coffee
$15.93

Uganda Sipi Falls (5lb bag)
Uganda Washed SL28
Yaggy Road Roasting Co
$67.50
Description
guava, tropical fruit, plum Coffee Details: Origin: Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda; Altitude: 1,900 — 2,050 masl; Flavours: guava, tropical fruit, plum, liqueur, molasses; Body: syrupy; Acidity: vibrant, wine-like; Roast: medium; Brewing: chemex, aeropress, siphon, espresso & milk-based, cortado; Varietals: SL 28, SL 34; Processing: 72 hour anaerobic natural; Owner: Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company








