
Origin Roasting
Handege Peaberry
Handege Peaberry is a Gatundu, Kiambu County, Central Highlands, Washed, Batian, Ruiru 11, SL28, SL34 coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
- Producer
- Tesfaye Bekele
Available Sizes▾
- 250g — $24.10 ($9.64/100g)
- 1000g — $86.63 ($8.66/100g)

Handege Peaberry
Handege Peaberry is a Gatundu, Kiambu County, Central Highlands, Washed, Batian, Ruiru 11, SL28, SL34 coffee from Origin Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
- Process
- Washed
- Variety
- Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
- Producer
- Tesfaye Bekele
Available Sizes
- 250g — $24.10 ($9.64/100g)
- 1000g — $86.63 ($8.66/100g)
Similar coffees to this Gatundu, Kiambu County, Central Highlands Washed Batian, Ruiru 11, SL28, SL34

Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Kiambu, Kenya Washed SL28 & SL34
OMA Specialty Coffee
$40.79

Gondo Peaberry
Muranga, Central Highlands, Kenya Washed SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Roasticious
$22.84

Kenya Kiambu Handege SL28 & SL34 Peaberry Washed PB TOP
Kiambu, Kenya Washed SL28 & SL34
OMA Specialty Coffee
$17.21

Kenya Kamwangi PB
Kenya Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Bluebird Coffee Roastery
$15.56

Kii PB, Kenya - Espresso
Kirinyaga Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Father Carpenter
$20.71

Kenya Ruera PB - 200g
Ruera Estate, Kiambu Washed SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Ondo Coffee
$27.00
Description
black cherry, orange, cherry tomato Coffee Details: Origin: Gatundu, Kiambu County, Central Highlands; Altitude: 1,600 — 1,950 masl; Flavours: black cherry, orange, cherry tomato, cinnamon, clove, dark chocolate, white tea, caramel; Body: full mouthfeel; Acidity: lively; Roast: medium; Brewing: pourover, chemex, shiphon, plunger, espresso & milk-based; Varietals: Batian, Ruiru 11, SL28, SL34; Processing: Washed; Owner: Tesfaye Bekele









