
Townsfolk Coffee
Uganda Bulambuli
Uganda Bulambuli is a Uganda, Washed, Sl28, Sl34, SL14 coffee from Townsfolk Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 100g — $9.00 ($9.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 400g — $32.00 ($8.00/100g)

Uganda Bulambuli
Uganda Bulambuli is a Uganda, Washed, Sl28, Sl34, SL14 coffee from Townsfolk Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 100g — $9.00 ($9.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 400g — $32.00 ($8.00/100g)
Similar coffees to this Uganda Washed Sl28, Sl34, SL14

Uganda Sipi Falls
Sipi, Kapchorwa District, Uganda Extended Fermentation Washed SL 14 and SL 28
Wide Awake Coffee
$8.32

Sipi Tangwen
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda 72 hour anaerobic natural SL 28, SL 34
Origin Roasting
$31.48

Bulaago
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda Natural SL 28, SL 34
Origin Roasting
$26.54

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
Muyanda Mt Elgon, Uganda Washed SL 14 & SL 28
Manta Ray Coffee Roasters
$15.45

Kapchorwa
Uganda Black Honey
Skill Issue Coffee
$18.00

Sipi Tangwen Fermentation
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda Washed with 92 hour fermentation SL 28, SL 34
Origin Roasting
$29.89
Description
[Save 200 yen when you purchase Prolog and townsfolk beans together] Acidity like orange and a black tea-like flavor support the whole, with a honey-like sweetness in the aftertaste. The finish is clean, indicating careful processing. Uganda is somewhat less known as a specialty coffee producing country, but it has high potential and has been improving its quality in recent years. This is an excellent coffee that fully showcases its charm. Bramburi Washing Station (WS) is a new producer that started operations in 2022. Mount Elgon, a 4000m volcano where this WS is located, is one of the country's leading specialty coffee producing areas, and coffee is produced using cherries grown and brought in by small-scale farmers in this area. ------------------------------------------------------------- [Information] Tastingnote: Orange, Black tea, Smooth, Honey Farmer: Smallholders Region: Mt.Elgon Variety: Sl28, Sl34, SL14 Altitude: 1800-2300m Process: Washed
More from Townsfolk Coffee

Ethiopia Chelchele - Washed
$10.00
![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
$8.00
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
$10.00

Costa Rica Monte Copey - White Honey
$10.00

Guatemala La Maravilla - Pache
$10.00

Guatemala Filadelfia - Geisha
$19.00


