
Verve Coffee Roasters
Ethiopia Duromina
Ethiopia Duromina is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Producers of the Duromina Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $27.75 ($8.16/100g)
- 997g — $79.00 ($7.92/100g)
- 2267g — $157.00 ($6.93/100g)

Ethiopia Duromina
Ethiopia Duromina is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Producers of the Duromina Cooperative
Available Sizes
- 340g — $27.75 ($8.16/100g)
- 997g — $79.00 ($7.92/100g)
- 2267g — $157.00 ($6.93/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom

Ethiopia / Dumerso
Ethiopia Washed Heirloom
NewGround Coffee
$19.23

Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Verb Coffee Roasters
$29.00

Oromia Bishan
Ethiopia Washed Heirloom
Bird Rock Coffee Roasters
$28.00

Ethiopia, Origins - Washed
Ethiopia, Southern Region, Gedeo Washed Indigenous Heirloom
Methodical Coffee
$24.72

Gotiti, Ethiopia
Ethiopia Washed Heirloom Varieties
Ritual Coffee Roasters
$28.00

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00
Description
Grown between 1,900 and 2,100 meters in Ethiopia’s Oromia region, Duromina brings together heirloom varieties cultivated by members of the cooperative. Washed processing preserves the coffee’s fruit character and floral aromatics, allowing its bright, delicate qualities to remain clearly defined. Each coffee is roasted to order. Orders ship within 2 business days.
About Verve Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Verve Coffee Roasters

Colombia Saldaña Highlands
$23.00

Colombia José Martínez
$27.25

Kenya Kubwa
$23.00

Ethiopia Biftu Gudina
$27.50

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
$27.25

Ethiopia Chelchele
$27.00
