
Perc Coffee
Rwanda Ngoma
Rwanda Ngoma is a Rwanda, Nyamasheke, Washed, Red Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Jean Marie Vianney
Available Sizes▾
- 113g — $14.00 ($12.39/100g)
- 368g — $28.00 ($7.61/100g)
- 907g — $64.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $128.00 ($5.65/100g)

Rwanda Ngoma
Rwanda Ngoma is a Rwanda, Nyamasheke, Washed, Red Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Jean Marie Vianney
Available Sizes
- 113g — $14.00 ($12.39/100g)
- 368g — $28.00 ($7.61/100g)
- 907g — $64.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $128.00 ($5.65/100g)
Similar coffees to this Rwanda, Nyamasheke Washed Red Bourbon

Rwanda Ngororero Red Bourbon Dry Ferment Washed | One Half Coffee
western province, rwanda dry ferment washed red bourbon
One Half Coffee
$17.18

Rwanda Ngororero Red Bourbon Fully Washed | One Half Coffee
western province, rwanda fully washed red bourbon
One Half Coffee
$23.32

Rwanda Ngororero Red Bourbon Hybrid Washed | One Half Coffee
western province, rwanda hybrid washed red bourbon
One Half Coffee
$26.76

rugori
Ruanda, Nyamasheke Washed Bourbon
Neues Schwarz
$12.43

rugori
Ruanda, Nyamasheke Washed Bourbon
Neues Schwarz
$12.43
Description
A SWEET AND BALANCED COFFEE FROM RWANDA. This coffee was produced by Jean Marie Vianney (JMV) Usekanabagoyi and processed at the Ngoma washing station in Nyamasheke, Rwanda. JMV delivers ripe, pre-sorted cherries to Ngoma, where they are density-sorted, pre-fermented for eight hours, depulped, and fermented in water for an additional 12 hours. After fermentation, the coffee is rinsed to remove any remaining mucilage and dried on raised beds, first in the shade and then in the sun until it reaches a target moisture content of 10.5–11.0%. The result is a sweet, balanced cup with notes of panela, dried apricot, and plum.





