
Perc Coffee
Thailand Saenchai Jupo
Thailand Saenchai Jupo is a Thailand, Galyani Vadhana, Advanced Natural Pink Coconut, Typica, Bourbon, Syrina coffee from Perc Coffee.
Went OOS:
In stock for ~16h
Details
- Origin
- Thailand, Galyani Vadhana
- Process
- Advanced Natural Pink Coconut
- Variety
- Typica, Bourbon, Syrina
- Producer
- Saenchai Jupo
Available Sizes▾
- 226g — $48.00 ($21.24/100g)
- 907g — $179.00 ($19.74/100g)

Thailand Saenchai Jupo
Thailand Saenchai Jupo is a Thailand, Galyani Vadhana, Advanced Natural Pink Coconut, Typica, Bourbon, Syrina coffee from Perc Coffee.
Went OOS:
In stock for ~16h
Details
- Origin
- Thailand, Galyani Vadhana
- Process
- Advanced Natural Pink Coconut
- Variety
- Typica, Bourbon, Syrina
- Producer
- Saenchai Jupo
Available Sizes
- 226g — $48.00 ($21.24/100g)
- 907g — $179.00 ($19.74/100g)
Similar coffees to this Thailand, Galyani Vadhana Advanced Natural Pink Coconut Typica, Bourbon, Syrina

Saelee Chiang Rai Thailand
Huai Chompu, Chiang Rai, Thailand Washed Bourbon (Ancient)
Hai Coffee Roaster
$8.04

Namwan Thailand
Huai Nam Kuen, Chiang Rai, Thailand Natural Typica, Bourbon, Catuai, Caturra
Hai Coffee Roaster
$9.53

● 【送料無料】 タイ ソフト コーヒー COE 2025 #14th Thailand SOFT coffee Catuai Natural
Kingdom of Thailand(タイランド) Natural Catuai(カトゥアイ)
Takamura Coffee Roasters
$21.04

DOI PANGKHON LACTIC NATURAL
Doi Pangkhon, Chiang Rai, Thailand Chiang Mai, Typica and SJ133
Newbery Street Coffee Roasters
$26.00

Por Krai (Geisha) Thailand
Mae Ton Luang, Chiang Mai, Thailand Washed Geisha
Hai Coffee Roaster
$17.58
Description
A FRUIT-FORWARD THAI COFFEE FROM SAENCHAI This coffee was produced by Saenchai Jupo, an award-winning Akha indigenous coffee producer and founder of Saenchai Estate in Galyani Vadhana, Chiang Mai, Thailand. His meticulous farming and innovative processing have earned him a place among the top ten in the Cup of Excellence. For this lot, ripe cherries are sorted, rested in the sun, and submerged in pink coconut water to ferment for 36 hours. The coffee is then dried for 20 days in a temperature-controlled plastic dome before spending an additional 10 days in a low-humidity drying room. The result is a sweet, fruit-forward cup with notes of wild berry jam, kiwi, and pomegranate.





