
Perc Coffee
Colombia El Vergel Tag Team
Colombia El Vergel Tag Team is a Colombia, Advanced Natural / Anaerobic coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Advanced Natural / Anaerobic
- Producer
- El Vergel
Available Sizes▾
- 368g — $64.00 ($17.39/100g)
- 907g — $147.00 ($16.21/100g)

Colombia El Vergel Tag Team
Colombia El Vergel Tag Team is a Colombia, Advanced Natural / Anaerobic coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Advanced Natural / Anaerobic
- Producer
- El Vergel
Available Sizes
- 368g — $64.00 ($17.39/100g)
- 907g — $147.00 ($16.21/100g)
Description
El Vergel Semi-Washed Whole cherries undergo a 36-hour pre-fermentation before being depulped and fermented anaerobically in their mucilage for 120 hours. The coffee is dried mechanically for 30 days to 11% moisture. The result is a vibrant cup with sweet citrus acidity and notes of white grape, jasmine, and sweet tea. ⚡️ El Vergel Adv Natural Ripe cherries undergo a 12-hour pre-fermentation followed by 24 hours of anaerobic fermentation to develop complex fruit flavors. The coffee is dried in a mechanical silo, then on raised beds, to 11% moisture. The result is a sweet, dynamic cup with notes of purple grape, blackberry, and brown sugar.





