
Perc Coffee
Colombia El Vergel Adv Natural
Colombia El Vergel Adv Natural is a Colombia, Fresno, Tolima, Advanced Natural, Pink Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Fresno, Tolima
- Process
- Advanced Natural
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Vergel
Available Sizes▾
- 113g — $16.50 ($14.60/100g)
- 368g — $33.00 ($8.97/100g)
- 907g — $76.00 ($8.38/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Colombia El Vergel Adv Natural
Colombia El Vergel Adv Natural is a Colombia, Fresno, Tolima, Advanced Natural, Pink Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Fresno, Tolima
- Process
- Advanced Natural
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Vergel
Available Sizes
- 113g — $16.50 ($14.60/100g)
- 368g — $33.00 ($8.97/100g)
- 907g — $76.00 ($8.38/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Description
FRUITY PINK BOURBON MOUTH MAGIC! Forest Coffee was founded in 2019 with a vision to unlock the potential of Colombian coffee through innovative processing, education, and sustainability. Pink Bourbon Punch was designed to showcase the variety’s distinct character. Ripe cherries undergo a 12-hour pre-fermentation followed by 24 hours of anaerobic fermentation to develop deeper, more complex fruit flavors. The coffee begins drying in a mechanical silo before moving to raised beds, where it dries in the sun to 11% moisture. The result is a sweet, dynamic cup with notes of purple grape, blackberry, and brown sugar.





