
Perc Coffee
Colombia El Vergel Semi-Washed
Colombia El Vergel Semi-Washed is a Colombia, Fresno, Tolima, Honey, Pink Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Fresno, Tolima
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Vergel Semi-Washed
Available Sizes▾
- 113g — $15.50 ($13.72/100g)
- 368g — $31.00 ($8.42/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Colombia El Vergel Semi-Washed
Colombia El Vergel Semi-Washed is a Colombia, Fresno, Tolima, Honey, Pink Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Fresno, Tolima
- Process
- Honey
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Vergel Semi-Washed
Available Sizes
- 113g — $15.50 ($13.72/100g)
- 368g — $31.00 ($8.42/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $141.00 ($6.22/100g)
Description
A SUPER BALANCED SEMI-WASHED PINK BOURBON Forest Coffee was founded in 2019 with a vision to unlock the potential of Colombian coffee through innovative processing, education, and sustainability. Pink Honey was designed to showcase the variety’s distinct character. Whole cherries undergo a 36-hour pre-fermentation before being depulped and fermented anaerobically in their mucilage for 120 hours. The coffee is then dried mechanically for 30 days to a target moisture level of 11%. The result is a vibrant cup with sweet citrus acidity and notes of white grape, jasmine, and sweet tea.





