
Perc Coffee
Decaf Rwanda Nyamasheke
Decaf Rwanda Nyamasheke is a Rwanda, Nyamasheke, Swiss Water Decaf, Red Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke
- Process
- Swiss Water Decaf
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Celestin Rumenerangabo
Available Sizes▾
- 113g — $16.50 ($14.60/100g)
- 368g — $33.00 ($8.97/100g)
- 907g — $76.00 ($8.38/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Decaf Rwanda Nyamasheke
Decaf Rwanda Nyamasheke is a Rwanda, Nyamasheke, Swiss Water Decaf, Red Bourbon coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda, Nyamasheke
- Process
- Swiss Water Decaf
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Celestin Rumenerangabo
Available Sizes
- 113g — $16.50 ($14.60/100g)
- 368g — $33.00 ($8.97/100g)
- 907g — $76.00 ($8.38/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Similar coffees to this Rwanda, Nyamasheke Swiss Water Decaf Red Bourbon

Decaf Beans
Rwanda Fully washed; Sugarcane Decaffeinated Red Bourbon, Jackson, Mibirizi, BM139
Colonna Coffee
$16.91

DECAF MICROLOT - RWANDA NYAMASHEKE NATURAL
Rwanda Natural
Loquat Coffee
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
Kirundo & Mutarishwa, Burundi Washed Red Bourbon
Equator Coffees
$23.00

Cascara
Nyabihu District, Western Province, Rwanda Red Bourbon Cherries Are
Workshop Coffee
$14.00

DE MELLO - Rwanda Cyiya
Rwanda Washed Red Bourbon
Speciality Coffee CA
$18.00
Description
A SUPER-TASTY DECAF FROM RWANDA This fantastic decaf comes from Celestin Rumenerangabo and his wife, Marie. They own and operate a farm and two washing stations in Nyamasheke, a district of Rwanda near Lake Kivu and Nyungwe National Park and bordering the Democratic Republic of the Congo. For this lot, the farm delivers ripe cherries to the Muhororo washing station, where they are density-sorted in flotation tanks and dried on raised beds for 4–6 weeks. The coffee is then sent to Swiss Water for decaffeination. The result is a sweet and refined cup with notes of raspberry, pomegranate, and pie crust.





