
Perc Coffee
Colombia Nestor Lasso Ombligon
Colombia Nestor Lasso Ombligon is a Colombia, Bruselas, Advanced Natural, Ombligon coffee from Perc Coffee.
Went OOS:
In stock for ~37d 18h
Details
- Origin
- Colombia, Bruselas
- Process
- Advanced Natural
- Variety
- Ombligon
- Producer
- Nestor Lasso
Available Sizes▾
- 113g — $19.00 ($16.81/100g)
- 368g — $39.00 ($10.60/100g)
- 907g — $89.00 ($9.81/100g)
- 2267g — $178.00 ($7.85/100g)

Colombia Nestor Lasso Ombligon
Colombia Nestor Lasso Ombligon is a Colombia, Bruselas, Advanced Natural, Ombligon coffee from Perc Coffee.
Went OOS:
In stock for ~37d 18h
Details
- Origin
- Colombia, Bruselas
- Process
- Advanced Natural
- Variety
- Ombligon
- Producer
- Nestor Lasso
Available Sizes
- 113g — $19.00 ($16.81/100g)
- 368g — $39.00 ($10.60/100g)
- 907g — $89.00 ($9.81/100g)
- 2267g — $178.00 ($7.85/100g)
Similar coffees to this Colombia, Bruselas Advanced Natural Ombligon

El Diviso
Huila, Colombia Advanced Natural Omblignon
Black Fox Coffee
$40.00

Colombia El Diviso Ombligon Floral Symphony
El Diviso, Colombia Natural Ombligon
Julith Coffee
$91.22

Colombia El Diviso Ombligon Floral Symphony
Finca El Diviso, Colombia Natural Ombligon
Julith Coffee
$24.51

El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia)
Colombia Thermal Shock
Nostos Coffee
$47.71

Colombia El Diviso Ombligon Natural
Huila, Colombia Natural Ombligon
Freak Coffee Roasters
$24.00
Description
FRUITY BELLY BUTTON COFFEE FOR ALL! This coffee was produced by Nestor Lasso and his brother Adrian at Finca El Diviso. They’re known for their innovative approach to coffee varieties and processing. For this lot, they selected the rare Ombligón variety. Ombligón means belly button in Spanish. The ripe cherries were oxidized in mosto for 48 hours, thermal shocked, and fermented anaerobically for 38 hours with brewer's yeast before being dried to 18% moisture, stabilized, and finished to a target moisture of 11%. The result is a fruit-forward cup with notes of Watermelon Jolly Rancher, peach, and white sugar.





