
Process Coffee
RWANDA - Bumbogo
RWANDA - Bumbogo is a Rwanda, Red Bourbon coffee from Process Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda
- Variety
- Red Bourbon
Available Sizes▾
- 200g — $25.00 ($12.50/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

RWANDA - Bumbogo
RWANDA - Bumbogo is a Rwanda, Red Bourbon coffee from Process Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rwanda
- Variety
- Red Bourbon
Available Sizes
- 200g — $25.00 ($12.50/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $80.00 ($8.00/100g)
Similar coffees to this Rwanda Red Bourbon
Description
NEW RELEASE! 📼 Another Rwandan??... well, Yes! We can't get enough and we know you'll agree after getting your lips around this fruity banger!! Sourced through our homies over at Raw Material - This one stood out on the cupping table and we knew we had to have it. This particular coffee is from Gitsimbwe, Gakenke District grown between 1650 - 2000 MASL. Perfect example of a Naturally processed Red bourbon. It's SWEEET, clean and super balanced. Just the way we like it 🤙 In the brew I'm getting sweet oh so sweet pineapple, dried mango and a little zest of citrusy peel. Varietal - Red Bourbon // region - Gakenke District All Process coffees are sold as 200g **Roasted on Tuesdays, ships on Thursdays 🤙 SPECIALITY COFFEE BEANS FROM RWANDA








