BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Rwanda Ngoma
USA|Perc Coffee

Perc Coffee

$14.00113gIn Stock

Rwanda Ngoma

Rwanda Ngoma is a Rwanda, Nyamasheke, Washed, Red Bourbon coffee from Perc Coffee.

In stock since:

Buy from Perc Coffee

Details

Origin
Rwanda, Nyamasheke
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Jean Marie Vianney
Available Sizes▾
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 368g — $28.00 ($7.61/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $128.00 ($5.65/100g)

Description

A SWEET AND BALANCED COFFEE FROM RWANDA. This coffee was produced by Jean Marie Vianney (JMV) Usekanabagoyi and processed at the Ngoma washing station in Nyamasheke, Rwanda. JMV delivers ripe, pre-sorted cherries to Ngoma, where they are density-sorted, pre-fermented for eight hours, depulped, and fermented in water for an additional 12 hours. After fermentation, the coffee is rinsed to remove any remaining mucilage and dried on raised beds, first in the shade and then in the sun until it reaches a target moisture content of 10.5–11.0%. The result is a sweet, balanced cup with notes of panela, dried apricot, and plum.

About Perc Coffee

Location
Georgia, US
Region
North America
Visit Perc Coffee →