Promethium Coffee
$29.00200gIn Stock
Fruit Tart
Fruit Tart is a Guji, Colombia, Extended Anaerobic Fermentation, Heirloom coffee from Promethium Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji, Colombia
- Process
- Extended Anaerobic Fermentation
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Hassan Family
Available Sizes▾
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 907g — $115.00 ($12.68/100g)
Fruit Tart
Fruit Tart is a Guji, Colombia, Extended Anaerobic Fermentation, Heirloom coffee from Promethium Coffee.
$29.00200g$14.50/100gIn Stock
In stock since:
Details
- Origin
- Guji, Colombia
- Process
- Extended Anaerobic Fermentation
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Hassan Family
Available Sizes
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
- 907g — $115.00 ($12.68/100g)
Description
Releases October 5th 10am EST Tasting Like: Strawberry Cream Tart, Poached Blueberries, Passionfruit Jelly Curd, Mango Rinds, Blossom Florals Farm: Kayon Mountain Producers: Hassan Family Variety: Heirloom Process: Extended Anaerobic Fermentation Origin: Guji, Colombia Altitude: 2100masl Goodness it's good to finally have an ethiopian we love. It's been long overdue Recommended Music to accompany brewing: Orozco - Tosca Includes QR code to applicable Tasting Guide™
About Promethium Coffee
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America