Promethium Coffee
French Laundry
French Laundry is a Quindio, Colombia, Yeast Inoculated, Pink Bourbon coffee from Promethium Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Yeast Inoculated
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Sebastian Ramirez
Available Sizes▾
- 200g — $30.00 ($15.00/100g)
- 907g — $130.00 ($14.33/100g)
French Laundry
French Laundry is a Quindio, Colombia, Yeast Inoculated, Pink Bourbon coffee from Promethium Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Yeast Inoculated
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Sebastian Ramirez
Available Sizes
- 200g — $30.00 ($15.00/100g)
- 907g — $130.00 ($14.33/100g)
Similar coffees to this Quindio, Colombia Yeast Inoculated Pink Bourbon

El Casino – Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Sweven Coffee
$19.89

Colombia Pink Bourbon - washed
Sebastián Ramírez, El Placer, Quindío Honey Pink Bourbon
Kaffeelix
$15.93

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
Colombia Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed Pink Bourbon
Moxie Coffee Co.
$32.00

Tanat - Finca la Riviera - Colombia - Pink Bourbon
Colombia Bioreactor Inoculation, Washed Pink Bourbon
Speciality Coffee CA
$20.00

Sebastian Ramirez
Colombia - Quindio Washed Pink Bourbon
Little Wolf
$21.00

Faver Ninco: Pink Bourbon
Santa Maria, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$23.99
Description
Tasting Like: Elegant, Pink Peppercorn, Pleasant Lemongrass, Earl Grey Tea, Pleasant Modern Acidity Farm: El Placer Producers: Sebastian Ramirez Variety: Pink Bourbon Process: Yeast Inoculated Origin: Quindio, Colombia Altitude: 1800masl What do you get when a Michelin winning restaurant sources a coffee, roasts it to perfection, and presents it curating an experience on par with the rest of their awarded offerings. Has this happened? No (I mean kind of?*) But if they did they’d likely offer this coffee. There’s a nuanced elegance about this pink bourbon, aligned with the nuanced service at FL. Pink Bourbons best known for their citric lemonade like acidity, this bourbon has taken an entirely different route showing a soft earl grey tea, bergamot essence and lemongrass character. If you’ve loved fruit looper, you’ll love this coffee. It’s best characterized as the best of tea time at 7 and the herbaceous sweetness of fruit looper. It’s from one of my most beloved farmers, Sebastian Ramirez who visits our offering sheet very often, and we have no plans on showing his craftsmanship any less. I adore his work because of his approachable masterclass in advanced processing on extremely well procured crop. From the sheer quality in this cup, I have a feeling his work closer mirrors the work of Thomas Keller - where gentle perfection takes root early and yields a timeless canvas for lasting innovation. Take that Noma. *the award winning Noma in Copenhagen in begun their own coffee roasting and brewing - and being gentle here, I’ve been incredibly dissatisfied with the cheaper quality of crop and offerings they’ve chosen. For a company with the reputation and scale of Noma, I personally had much higher expectations for the first ever coffee program from a Michelin winner geared towards enthusiasts. Recommended Music to accompany brewing: Sorry About The Carpet(Edit) - Agar Agar Includes QR code to applicable Tasting Guide™
About Promethium Coffee
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America

