Promethium Coffee
Juicebox
Juicebox is a Santander, Colombia, Duel Stage Anaerobic Fermentation, SL-28 coffee from Promethium Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Santander, Colombia
- Process
- Duel Stage Anaerobic Fermentation
- Variety
- SL-28
- Producer
- Félix Morantes
Available Sizes▾
- 200g — $32.00 ($16.00/100g)
- 907g — $130.00 ($14.33/100g)
Juicebox
Juicebox is a Santander, Colombia, Duel Stage Anaerobic Fermentation, SL-28 coffee from Promethium Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Santander, Colombia
- Process
- Duel Stage Anaerobic Fermentation
- Variety
- SL-28
- Producer
- Félix Morantes
Available Sizes
- 200g — $32.00 ($16.00/100g)
- 907g — $130.00 ($14.33/100g)
Similar coffees to this Santander, Colombia Duel Stage Anaerobic Fermentation SL-28

Juice Box
Nariño, Colombia Natural Caturra
Eight Ounce Coffee
$13.99

SEPTEMBER - Jellybean - Colombia - Thermal Shock
Colombia Washed w/ Thermal Shock & Double Fermentation Castillo
Speciality Coffee CA
$24.00

Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
Colombia experimental natural SL28
Bani Beans
$25.03
Description
Releases October 5th 10am EST Tasting Like: Blueberry, Watermelon, Fruit Punch, Subtle Pleasant Lavender, Layers Of Flavors, Lovely, Juicy Berries, Soft Perfume-y Balanced Florality. Farm: Café de la Torre Producers: Félix Morantes Variety: SL-28 Process: Duel Stage Anaerobic Fermentation Origin: Santander, Colombia Altitude: 1900masl Recommended Music to accompany brewing: Orozco - Tosca Includes QR code to applicable Tasting Guide™
About Promethium Coffee
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America