
Quills Coffee
Colombia Earthquake Relief | Black Condor
Colombia Earthquake Relief | Black Condor is a Washed coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)

Colombia Earthquake Relief | Black Condor
Colombia Earthquake Relief | Black Condor is a Washed coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
Similar coffees to this Washed

Black Condor, Colombia
Gaitania, Tolima, Colombia Washed Caturra, F6, Castillo
Little Waves Coffee Roasters
$23.00

BLACK CONDOR
Tolima, Colombia Washed CaturraCastillo
The Barn
$19.27

Colombia Tierra Querida
Boyaca & Cundinamarca, Colombia Washed Castillo, Colombia
Equator Coffees
$21.00

Huila Condor Colombia
Colombia, Huila Washed Caturra, Colombia, Castillo
Superthing
$22.00

TORO
Active Harvest Regions in Colombia Washed Various
Devocion Coffee
$25.25

Inga Mystique
Colombia Washed Castillo, Colombia, Caturra
Bird Rock Coffee Roasters
$22.00
Description
For every bag of Black Condor sold, Quills will donate $2 to earthquake relief efforts in Colombia. Situated in Gaitania, Tolima, an area historically impacted by conflict and renowned as the birthplace of Colombian coffee, Emmanuel, a dedicated coffee grower, embarked on a venture. In 2016, in collaboration with his family, they established a coffee processing center aimed at assisting over 15 villages in Gaitania, facilitating local coffee growers in bean processing. Forest Coffee and Emmanuel joined forces in 2019 to establish the Black Condor Project, providing support to farmers in Gaitania affected by guerrilla warfare. We regularly conduct workshops with producers to emphasize quality and cover processes such as fermentation, drying, and cupping of their own coffees. The culmination of these efforts is the exquisite Black Condor Coffee. We taste: black cherry, pomegranate, milk chocolate, caramel Producer: Black Condor Project Region: Tolima, Colombia Process: Washed Varieties: Caturra & Castillo Elevation: 1650-1950 MASL












