
The Barn
BLACK CONDOR
BLACK CONDOR is a Tolima, Colombia, Washed, CaturraCastillo coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- CaturraCastillo
- Producer
- Black Condor Project
Available Sizes▾
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $75.09 ($7.51/100g)

BLACK CONDOR
BLACK CONDOR is a Tolima, Colombia, Washed, CaturraCastillo coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- CaturraCastillo
- Producer
- Black Condor Project
Available Sizes
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $75.09 ($7.51/100g)
Similar coffees to this Tolima, Colombia Washed CaturraCastillo

Black Condor, Colombia
Gaitania, Tolima, Colombia Washed Caturra, F6, Castillo
Little Waves Coffee Roasters
$23.00

Colombia Earthquake Relief | Black Condor
Washed
Quills Coffee
$23.00
El Pedregal - Colombian Microlot - 300g
Nariño, Colombia Washed Caturra
Thom Bargen
$28.00

Colombia - Narino
La Union, Narino, Colombia Washed Castillo, Colombia
SK Coffee
$21.00

Huila Condor Colombia
Colombia, Huila Washed Caturra, Colombia, Castillo
Superthing
$22.00

Robinson Figueroa
Colombia Washed Colombia, Caturra
Coava Coffee Roasters
$23.00
Description
We are proud to support the Black Condor Project for another season. Established in Tolima by our partners Forest Coffee, the project works with producers across 15 villages to improve growing, processing and quality. This washed lot shows the results beautifully: juicy and balanced, with blackberry, red grape and fig over a rich, cacao-like finish.






