
Quills Coffee
Colombia | EA Decaf
Colombia | EA Decaf is a Colombia, Sugarcane, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Sugarcane
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Colombia | EA Decaf
Colombia | EA Decaf is a Colombia, Sugarcane, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Quills Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Sugarcane
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)
Similar coffees to this Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Colombia Huila Decaf
Colombia Natural Caturra
Detour Coffee Roasters
$15.91

Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
huila, colombia Colombia, Caturra, Castillo
Color Roasters
$19.00

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.50

COLOMBIA | Decaf - EA | Castillo & Caturra | Washed
Colombia Decaf Castillo & Caturra
Proud Mary Coffee
$42.00

#145 Sugarcane Decaffeinated Wash-Processed Coffee Beans from Colombia
Valle del Cauca, Colombia Wash-processed Caturra, Castillo
Pair Cupworks
$24.50
Description
The Sugarcane Process gets its name because ethyl acetate, or EA, is derived from fermented sugarcane. Ethyl acetate is a naturally occurring ester (present in bananas and also as a by-product of fermented sugars) that is used as a solvent to bond with and gently remove caffeine from green coffee. First, the coffee is sorted and steamed for 30 minutes under low pressure in order to open the coffee seeds’ pores and prepare them for decaffeination. The coffee is placed in a solution of both water and ethyl acetate, where the E.A. will begin to bond with the salts of chlorogenic acids inside the seeds. The tank will be drained and re-filled over the course of eight hours until caffeine is no longer detected. The coffee beans are then dried and polished before being sent to us for roasting. We taste: milk chocolate, hazelnut, & red apple Country: Colombia Region: Huila Community: Variety: Castillo, Caturra, Colombia Process: Sugarcane Elevation: 1,400 - 2,000 Meters Above Sea Level (MASL)












