BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Red Rooster Coffee

Red Rooster Coffee is a specialty coffee roaster based in Virginia, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Red Rooster Coffee.

Top origins
Peru, Ethiopia, Colombia
Common processes
Washed, Washed & Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
3 (8.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-08-18

6 coffees in stock (26 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Organic Decaf
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Process
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Organic DECAF Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Mountain Water Washed
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Organic Night Owl Half-Caff
USA|Red Rooster Coffee

$21.75 · 340g · $6.40/100g

Details

Origin
San Ignacio, Peru / Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Washed
Producer
Las Damas de San Ignacio / Sol Y Cafe FTO Cooperative
Organic Funky Chicken
USA|Red Rooster Coffee

$19.75 · 340g · $5.81/100g

Details

Origin
Nicaragua / Peru / Timor, Indonesia
Process
Washed
Organic Old Crow Cuppa Joe
USA|Red Rooster Coffee

$20.75 · 340g · $6.10/100g

Details

Origin
Honduras / Nicaragua / Peru
Process
Washed & Natural
Organic 4&20 French Roast
USA|Red Rooster Coffee

$19.25 · 340g · $5.66/100g

Details

Origin
Colombia / Peru / Timor
Process
Washed